Kul att du hittat hit! Här finns information om lediga jobb, Svenska kyrkan som arbetsgivare och intervjuer med några av våra fantastiska medarbetare. Du behöver varken åka skateboard, kunna sjunga, eller tycka om att vandra i skogen för att trivas här. Vi är en brokig skara medarbetare med olika bakgrunder och intressen. En del brinner för att möta människor i utsatthet eller trimma perfekta gräskanter på kyrkogården, andra är uppslukade av att skapa predikan. Tillsammans förenas vi i en längtan efter mera himmel i Umeå.

Kantor till Tavelsjö församling

Längtar du till en liten församling med stor bredd? Välkommen till Tavelsjö, en levande bygd där kyrkan är mitt i byn. Kanske har du hört talas om den populära isbanan, den vackra naturen eller det goda samarbetet mellan föreningar och företag. Här är det gott att leva – och jobba! Dessutom är det bara tre mil till Umeå.

Nu söker vi en kantor som trivs att jobba med människor i olika åldrar. En vanlig dag på jobbet kanske du förbereder söndagens gudstjänst, leder en nystartad barnkör, eller sjunger på äldreboendet som ligger bredvid församlingsgården. En annan dag spelar du på begravningar i stan eller möter barn och vuxna på vår väl besökta Öppna förskola.

Du får vara en viktig del av kyrkan mitt i byn. Dina närmaste arbetskamrater är en präst, en diakon, två pedagoger och en vaktmästare. Dessutom är flera Tavelsjöbor ideellt engagerade. Alla har egna ansvarsområden, men det är självklart att hjälpas åt.

Du ansvarar för att utveckla musiken som en bärande del av gudstjänstlivet. Kyrkokören, som nyss firade 100 år, fortsätter att öva i väntan på dig.

Våra barngrupper bubblar av liv och en sång-glad pedagog längtar efter att starta barnkör tillsammans med dig.

Tavelsjö kyrka inbjuder ofta till uppskattade konserter med egna och gästande sångare och musiker, så vi ser framemot att du fortsätter att utveckla och bredda utbudet.

Du hör, vi har stora förväntningar! Men vi tror att du kommer att trivas. Du har dessutom goda möjligheter till kompetensutveckling och friskvård på arbetstid.

Om dig:

  • Du är utbildad kantor
  • Du är flexibel lagspelare som trivs att arbeta med både anställda och ideella
  • Du tycker om att leda kör för både vuxna och barn
  • Du delar Svenska kyrkans värdegrund och är medlem i Svenska kyrkan.
  • Du har B-körkort

Villkor

Tjänsten är tillsvidare på heltid. Tillträde enligt överenskommelse. 

Fakta om församlingen

Tavelsjö församling har cirka 2 400 invånare utspridda i flera byar kring huvudorten Tavelsjö. 70 procent är medlemmar i Svenska kyrkan. I församlingen ingår Tavelsjö kyrka, församlingsgården, Svedjans kapell och kyrkans lägergård. Dessutom finns här två kyrkogårdar och ett gravkapell.

Församlingen är en av sex församlingar i Svenska kyrkan i Umeå (Umeå pastorat).

Om tjänsten

Anställningsform Tillsvidareanställning
Anställningsform Heltid
Löneform Månadslön
Sysselsättningsgrad 100 %
Tillträde Enligt ök
Antal lediga befattningar 1
Yrkeskategori Musiker, sångare och kompositörer
Enhet Umeå pastorat
Referensnummer 2022/270
Ort Tavelsjö
Län Västerbottens län
Land Sverige


Kontakt

Maria Hammarström
Telefon: 090-200 26 17

Adress

Umeå pastorat
Östra Esplanaden 9
903 30 Umeå

Fackliga företrädare

Friederike Kirschner
Telefon: 070-347 26 45

Ansök senast

2022-12-12

LIKNANDE JOBB

Vi söker kantor


Mer info
& Ansökan
Strängnäs stift

Kantor till...


Mer info
& Ansökan
Luleå stift

Kantor till...


Mer info
& Ansökan
Göteborgs stift

Hej kantor!


Mer info
& Ansökan
Göteborgs stift

Kantor till Mariakyrkan


Mer info
& Ansökan
Luleå stift