Skara är centralort i Västergötland, landskapet som i nordväst gränsar till Norge. Denna tjusiga stad är en av Sveriges äldsta, belägen vid en gammal tingsplats, Götala. Skara stift ingår i Svenska kyrkan, men kan kanske kallas för Svenska kyrkans grundstomme. Skara stift är ett av de totalt 13 stift som finns i landet, och därtill det äldsta, grundat av Olof Skötkonung redan på 1000-talet. Skara stifts biskopssäte ligger i Skara och Skara Pastorat, som täcker hela Skara kommun, är bara ett av 43 pastorat i stiftet. Skara stift inkluderar därtill hela 119 församlingar.

Kyrkomusiker i Skara pastorat och Ardala församling 100%

Skara pastorat söker dig som finner glädje i att spela och leda sången till Herrens ära!

Ardala församling och arbetsområde är en del av Skara pastorat och har ca 2500 kyrkotillhöriga. Totalt finns det åtta kyrkor. Arbetslaget består av sex medarbetare. S:ta Annagården i Ardala är församlingens centrum, där firas högmässa varje söndag med en sjungande församling. Vinköls kyrka är konsertkyrkan som används till de större sammanhangen.

I tjänsten ingår spel på gudstjänster samt två vuxenkörer. Ardeokören, en trestämmig kyrkokör och Birgittakören, en damkör som sjunger 3-4 stämmigt. I församlingen finns ett rikt ideellt engagemang och många barn i kyrkans verksamhet, där musiker finns med. Här finns utrymme att starta en barnkör eller familjekör. Familjekvällarna med gudstjänst, mat och pyssel är välbesökta. Det är goda relationer mellan kyrka och skola.

Du har vana av och finner glädje i att arbeta i team med andra. I tjänsten ingår även pastoratsövergripande arbete med gudstjänster och kyrkliga handlingar enligt schema. Du är trygg i ditt arbete och väl förankrad i Svenska kyrkans tro och tradition och bidrar med idéer till församlingens musikaliska arbete. Stor vikt läggs vid personlig lämplighet. Du har kyrkomusikerexamen eller motsvarande samt körkort och tillgång till bil.

Ansökan

Sista ansökningsdag är 29 juli 2024. Ansökan märkt ”Kantor” skickas till:

Skara Pastorat
Malmgatan 3A
532 31 Skara

eller skara.pastorat@svenskakyrkan.se.
Intervjuer kommer att ske v. 33. Tillträde enligt överenskommelse.

Information om tjänsten

domprost Robert Lorentzon, 0511-265 01, robert.lorentzon@svenskakyrkan.se
församlingsherde Pernilla Ericson, 0511-265 61, pernilla.ericson@svenskakyrkan.se 

Facklig företrädare

Karin Ekenvi, Sveriges Lärare, 0512-79 72 16, karin.ekenvi@svenskakyrkan.se 

Välkommen med din ansökan!

LIKNANDE JOBB

Vi söker en...


Mer info
& Ansökan
Luleå stift

Vi söker kyrkomusiker


Mer info
& Ansökan
Göteborgs stift

Vi söker kyrkomusiker...


Mer info
& Ansökan
Växjö stift

Vi söker kyrkomusiker


Mer info
& Ansökan
Linköpings stift

Kyrkomusiker till...


Mer info
& Ansökan
Luleå stift

Kyrkomusiker 100%


Mer info
& Ansökan
Strängnäs stift

Vi söker stiftsmusiker


Mer info
& Ansökan
Strängnäs stift

Kyrkomusiker 100%


Mer info
& Ansökan
Uppsala stift

Kyrkomusiker 100%


Mer info
& Ansökan
Växjö stift